Rozwój poznawczy dziecka (2024)

Rozwój poznawczy dziecka (1)

Rozwój poznawczy dziecka to przede wszystkim rozwój umiejętności postrzegania, zapamiętywania i przetwarzania informacji dochodzących do niego z otoczenia. Tempo rozwoju przedszkolaka zależy od jego wrodzonych predyspozycji, ale także od jego środowiska i samodzielnego wysiłku.

spis treści

  • 1. Rozwój poznawczy dziecka trzyletniego
  • 2. Rozwój poznawczy dziecka czteroletniego
  • 3. Rozwój poznawczy dziecka pięcioletniego

1. Rozwój poznawczy dziecka trzyletniego

Poznawczy rozwój trzylatka w dużej mierze zależy od jego środowiska. Jeśli w otoczeniu malucha nie ma bodźców, które pobudzały by jego rozwój poznawczy, trzeba liczyć się ze spowolnieniem tego procesu. Bez możliwości rozwijania swoich umiejętności dziecko nie wykorzysta swojego potencjału.

Dziecko w wieku trzech lat skupia się tylko na tym, co dzieje się tu i teraz. Na tym etapie dziecko rozwija się obserwując swoje otoczenie i interesując się konkretnymi bodźcami. Im częściej pobudzone jest jego zainteresowanie, tym częściej angażuje się w jakieś działania, które pobudzają jego rozwój poznawczy.

Zobacz film: "Jak pomóc dziecku rozwijać zmysły?"

Orientacja w czasie i pamięć z tym związana jest jeszcze nie rozwinięta. Dziecko dopiero zaczyna kojarzyć pewne wydarzenia z określeniami „rano” czy „wieczór”. Dlatego nie zadawajmy dziecku pytań, czy pamięta, co robiliśmy przedwczoraj rano, bo prawdopodobnie w tym wieku odpowiedź sprawi dziecku trudności.

Aby pobudzać rozwój dziecka starajmy się natomiast dostarczać mu różnorodnych bodźców – zabawki powinny mieć różne kolory, faktury i kształty. Dziecko powinno dzięki temu uczyć się grupować przedmioty według kryteriów wielkości, miękkości, itp. Metodą radzenia sobie z postawionymi przed dzieckiem zadaniami jest metoda prób i błędów. Pozwólmy dziecku samemu przekonywać się, jakie działania odnoszą skutek, a jakie nie.

Rozwój poznawczy dziecka (3)

2. Rozwój poznawczy dziecka czteroletniego

Animizm to sposób myślenia zarówno trzy- jak i czterolatka. Maluch w tym wieku bez dłuższego zastanowienia przypisuje cechy istot żywych martwym przedmiotom. Charakterystyczne jest także przypisywanie swoich własnych cech przedmiotom i zwierzętom. W wieku czterech lat dziecko dopiero zaczyna odróżniać przedmioty od zwierząt, a zwierzęta od ludzi.

Czterolatek zadaje z reguły coraz więcej pytań o otaczający go świat. Przygotujmy się więc na odpowiedzi na pytania typu „Dlaczego trawa jest zielona?” i „Dlaczego niebo jest niebieskie?”. Dziecko dzięki odpowiedziom rodzica będzie budowało swój obraz świata, więc starajmy się odpowiadać w miarę logicznie, ale tak, by zrozumiało naszą odpowiedź.

3. Rozwój poznawczy dziecka pięcioletniego

Pięciolatek coraz sprawniej posługuje się językiem mówionym. Jego monologi zewnętrzne (u małych dzieci często występuje to zjawisko, polegające na tym, że dziecko mówi do siebie o tym, co właśnie robi) zostają zastąpione monologami wewnętrznymi. Potrafi także coraz lepiej klasyfikować rzeczy i zjawiska, a także wyciągać wnioski.

Rozwój poznawczy dziecka (4)

Aby pobudzić rozwój poznawczy przedszkolaka, trzeba pamiętać, że do rozwijania się potrzeba dziecku bodźców i zachęty. Próbujmy zainteresować dziecko różnymi przedmiotami, historyjkami, zachęcajmy malucha do własnych przemyśleń. Ważnym czynnikiem jest czytanie dziecku książek i wspólne spędzanie czasu.

Rozwój poznawczy dziecka (2024)

FAQs

Co zaliczamy do rozwoju poznawczego? ›

Rozwój poznawczy dziecka to postęp umiejętności, dzięki którym dziecko poznaje świat. Spostrzeganie, przetwarzanie zdobytych informacji, zapamiętywanie ich oraz komunikacja to najważniejsze funkcje poznawcze. Innymi słowy to uwaga, pamięć, język i logiczne myślenie. Zaczyna się już w pierwszych chwilach jego życia.

Co to znaczy rozwój poznawczy? ›

Procesami lub zdolnościami poznawczymi nazywa się wszystkie te czynności psychiczne, które służą człowiekowi do uzyskania orientacji w otoczeniu. Rozwój poznawczy pozwala na analizę rzeczywistości, wyciąganie wniosków, a przed wszystkim wspiera procesy uczenia się.

Jak rozwijać funkcję poznawcze u dzieci? ›

Funkcje poznawcze można rozwijać poprzez codzienne aktywności dziecka. Pociecha uczy się przez zabawę, eksplorację, obserwację, manipulację przedmiotami i interakcje z rówieśnikami, czy dorosłymi. Przede wszystkim istotne jest to, żeby zapewnić dziecku stymulujące środowisko, dostosowane do jego potrzeb.

Jakie są funkcje poznawcze? ›

Określenie „funkcje poznawcze” odnosi się głównie do takich obszarów związanych z myśleniem, jak: pamięć, zdolność do uczenia się nowych informacji, mowy, czytania ze zrozumieniem i komunikacji. Szlak przetwarzania informacji obejmuje: percepcję bodźca, selektywną uwagę, pamięć operacyjną oraz funkcje wykonawcze.

Jak ćwiczyć funkcje poznawcze? ›

Jednym ze sposobów na poprawienie zdolności poznawczych są różnego rodzaju ćwiczenia, które można wykonywać w zaciszu domowym. Rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry (zarówno planszowe, jak i komputerowe), układanie sudoku – to kilka metod poprawiających funkcje poznawcze.

Co to są zaburzenia poznawcze? ›

Zaburzenia poznawcze charakteryzują się objawami wskazującymi na upośledzenie funkcji umysłowych, do których zalicza się pamięć, uwagę, myślenie, percepcję, język, funkcje wykonawcze i kontrolę poznawczą.

Na czym polega proces poznawczy? ›

Procesy poznawcze to podstawowe funkcje, które służą nam do poznania rzeczywistości, uzyskania orientacji w otoczeniu, przyswajania wiedzy o otaczającym nas świecie i przetwarzania uzyskanych informacji, a następnie wyprowadzania ich do otoczenia w formie reakcji, jaką jest nasze zachowanie.

Co wpływa na zdolności poznawcze? ›

Na funkcje poznawcze wpływa samopoczucie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Gdy boli głowa, trudno się skupić i zapamiętać nowe informacje. Tak samo jest z bólem zęba, który powoduje takie wzbudzenie emocjonalne, że cała uwaga jest skupiona na tym, by ten koszmar wreszcie się skończył. Zmęczenie też nie pomaga.

Czy emocje to proces poznawczy? ›

Emocje motywują nas do działania lub powstrzymują od niego, a także wpływają na nasze funkcjonowanie poznawcze – w pewnym zakresie. Nastawienie do sytuacji badania może mieć zatem istotny wpływ na jego wynik. Zaleca się zatem, aby zawsze brać pod uwagę stan emocjonalny pacjenta i starać się zminimalizować jego stres.

Jak zwiekszyc funkcje poznawcze? ›

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc w utrzymaniu dobrej pamięci i zdolności poznawczych. Regularne czytanie, codzienne rozwiązywanie Sudoku lub krzyżówek w gazetach, zapamiętywanie słów wierszy lub sztuki teatralnej albo uczenie się czegoś nowego może pomóc w utrzymaniu pamięci w dobrej formie.

Jak dziecko funkcjonuje w sferze poznawczej? ›

Dziecko zaczyna odkrywać odwracalność i myśleć o rzeczywistości z uwzględnieniem nie tylko jednego jej aspektu, ale co najmniej dwóch jednocześnie – pojawia się decentracja. słów umożliwia sprawną komunikację z innymi, artykulacja jest już prawidłowa.

Jak badamy funkcje poznawcze? ›

Aby stwierdzić zaburzenia funkcji poznawczej, specjalista może wybrać dodatkowe narzędzia diagnostyczne. Do oceny ogólnej sprawności intelektualnej Pacjenta, psycholog może wykorzystać Test Matryc Ravena lub Skalę Inteligencji Wechslera (WAIS-R).

Co wchodzi w sklad rozwoju poznawczego? ›

Rozróżniamy ich trzy kategorie: uwagę, percepcję i pamięć, przy czym wybrane źródła naukowe do elementarnych procesów poznawczych zaliczają także kontrolę poznawczą i funkcje wykonawcze.

Co to są wartości poznawcze? ›

Wartość poznawcza to zarówno przyczyna, sposób jak i skutki (efekt, rezultat) poznania, wyznaczające moje przekonania poznawcze (w tym także i niedowierzanie, angielskie: disbelief, jako zaprzeczenie przekonania, angielskie – belief).

Jakie są zniekształcenia poznawcze? ›

Lista zniekształceń poznawczych.
  1. Myślenie czarno - białe / wszystko albo nic. ...
  2. Nadmierne uogólnianie. ...
  3. Fałszywa konieczność /trzebofilia/. ...
  4. Pochopne wnioskowanie - katastrofizacja - oczekiwanie negatywnego rezultatu. ...
  5. Czytanie w myślach. ...
  6. Wyolbrzymianie i bagatelizowanie.
Jul 23, 2020

Co wchodzi w skład procesów poznawczych? ›

Zdolności poznawcze, takie jak postrzeganie, uwaga, pamięć, uczenie się, myślenie, podejmowanie decyzji i język, to umiejętności umysłowe, których potrzebujemy do wykonania każdego zadania, od stosunkowo prostego do najbardziej złożonego. Należą do nich świadomość, przetwarzanie informacji, pamięć i rozumowanie.

Jak stymulować rozwój poznawczy? ›

czytanie dziecku książeczek, prowadzenie rozmów dotyczących ich treści, stosowanie pytań o postaci, fakty, sytuacje, sprawdzanie rozumienia tekstu. rozwiązywanie zagadek. prowadzenie zabaw w oparciu o zabawki dydaktyczne rozwijające myślenie.

Co to są potrzeby poznawcze? ›

Potrzeby poznawcze – potrzeba zaspokajania własnej ciekawości, zdobywania wiedzy, uczenia się nowych rzeczy, a także potrzeba głębszego rozumienia świata. Potrzeby estetyczne – potrzeby poszukiwania i doświadczania piękna, szukanie doskonałości i piękna w otaczającym świecie i różnych jego aspektach.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Tyson Zemlak

Last Updated:

Views: 5520

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tyson Zemlak

Birthday: 1992-03-17

Address: Apt. 662 96191 Quigley Dam, Kubview, MA 42013

Phone: +441678032891

Job: Community-Services Orchestrator

Hobby: Coffee roasting, Calligraphy, Metalworking, Fashion, Vehicle restoration, Shopping, Photography

Introduction: My name is Tyson Zemlak, I am a excited, light, sparkling, super, open, fair, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.